Sport zprávy

Co se děje ve světě sportu

Radek Jaroš s týmem zdolali dvě osmitisícovky

Napsal admin • Zář 1st, 2010 • Rubrika: Horolezectví


Náš nejúspěšnější horolezec a držitel ceny Fair Play Radek Jaroš s týmem zaznamenali mimořádný úspěch. V rámci jedné expedice se třem členům podařilo zdolat hned dva osmitisícové vrcholy Gasherbrum I a Gasherbrum II. Díky notebookům Lenovo ThinkPad X301 bylo možné expedici sledovat v přímých televizních přenosech a na několika internetových stránkách.

Mimořádný úspěch – Gasherbrum I i Gasherbrum II
Členové expedice vyrazili 5. června 2010 do pákistánského pohoří Karakoram. Prvním cílem byl 8 035m vysoký Gasherbrum II. 14. června se podařilo postavit základní tábor, který tvořil zázemí pro celou výpravu. Výstup se uskutečňoval expedičním stylem a dne 17. července ve 14:00 dosáhli Radek Jaroš, Petr Mašek a Libor Uher vrcholu GII. Následoval jen krátký odpočinek v základním táboře a expedice se vydala na vrchol Gasherbrumu I (8 080 m). Výstup byl veden klasickou výstupovou trasou japonským kuloárem. Po padesáti hodinách od opuštění základního tábora stanula stejná trojice dne 28. července v 6:30 na vrcholu.

„Expedice byla velmi náročná a několikrát jsme si sáhli na dno fyzických i psychických sil,“ říká Radek Jaroš. „Při odletu do Pákistánu někteří ze členů expedice nebyli fyzicky úplně v pořádku. Další komplikace přineslo počasí, kdy jsme museli bojovat s velmi silným větrem, oblačností a především s hustým sněžením. Díky počasí jsme dokonce museli posunout výstup na GII a následně i odlet. 27. června nás pak vyděsil pád Petra Maška do ledovcové trhliny. Nakonec ale vše dobře dopadlo a my jsme rádi, že jsme všichni ve zdraví přežili,“ dodává.

Cílem Radka Jaroše je v rámci projektu Koruna Himaláje zdolat postupně všech čtrnáct osmitisícových vrcholů bez použití kyslíkových přístrojů, což doposud dokázalo pouhých dvanáct horolezců. Díky úspěchu expedice Double Gasherbrum se Radek výrazně přiblížil splnění svého snu. Zbývají mu již jen tři vrcholy, a to K2, Lhotse a Annapurna.

Výstup v přímém přenosu
Během expedice Gasherbrum I a Gasherbrum II probíhala spolupráce s Českou televizí a Českým rozhlasem. Uskutečnit se podařilo dva přímé televizní přenosy – první ze základního tábora, druhý pak z výšky 6 368 m, což je skutečná rarita. Jednalo se totiž o první přímý přenos uskutečněný evropskou televizí z výšky nad 6 tisíc metrů. Technické zázemí pro přímé přenosy a zpracování dat v průběhu expedice zajišťovaly notebooky Lenovo ThinkPad X301.

„Notebooky z řady ThinkPad vynikají především svým výkonem a vysokou odolností,“ říká Robert Janásek, marketingový manažer společnosti Lenovo Czech Republic and Slovakia. „Těší nás, že za extrémních podmínek prokázaly svoji kvalitu a pomohly tak expedici být ve spojení s českou veřejností, která jim držela palce,“ dodává.

Expedice Gasherbrum I a Gasherbrum II se kromě Radka Jaroše, Petra Maška a Libora Uhera, zúčastnili i Stanislav Bartůšek s Martinem Josefem Havlenou.

O členech expedice
Radek Jaroš je světoznámý horolezec a všestranný sportovec. Vystoupil na jedenáct osmitisícových vrcholů. Za výstup na Dhaulagiri (8 167m), Makalu (8 462 m) v roce 2008 a Manaslu
(8 163 m) v roce 2009 získal prestižní ocenění časopisu Lidé a Hory a OEAV – rakouského horolezeckého svazu jako Výstup roku. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů.

Petr Mašek patří k nejzkušenějším českým horolezcům. Stanul na vrcholu Broad-Peaku (8 047 m)
a Sisha Pangma (8 046 m). Účastnil se několika dalších himálajských expedic. V roce 2001 vylezl Česenovým pilířem na K2 do výšky 8000 m, v roce 2009 se dostal do výšky 8 350 m při cestě severozápadním hřebenem na Mt. Everest.

Libor Uher je instruktor horolezectví ČHS a všestranný sportovec. Několikrát se účastnil extrémních závodů i Adventure race. V roce 2008 stanul na vrcholu jedné z nejobtížnějších hor světa – K2 (8 611 m), v roce 2009 se dostal do výšky 8 350m při cestě severozápadním hřebenem na Mt. Everest.

Stanislav Bartůšek je známý televizní moderátor a vášnivý sportovec. Dvakrát stanul ve výšce 7 000 m, a to při výstupu na Cho Oyu v roce 2003 a Mount Everest v roce 2006. V roce 2007 stanul spolu s Miroslavem Jakešem na severním pólu. Dále úspěšně startoval na Ironman Hawai či Vasově běhu.

Martin Josef Havlena je zakladatel značky kol Author. Díky svým obchodním cestám se dostal do řady národních parků a vysokých hor v severní Americe, argentinských Andách, Japonsku, Číně, či Indonésii. Absolvoval řadu výstupů také v Alpách, Kilimanjaru, nebo Taiwanu.

Pro nejnovější informace o Lenovo news se zaregistrujte na RSS kanály společnosti Lenovo nebo sledujte Lenovo na Twitteru: www.twitter.com/LenovoCZ.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.