Sport zprávy

Co se děje ve světě sportu

Čeští plachtaři opět na stupních vítězů!

Napsal admin • Zář 1st, 2010 • Rubrika: Malé sporty


Zlatou a stříbrnou medaili přivážejí čeští piloti ze závodů na Slovensku, kde se utkala světová elita v bezmotorovém létání.

Zlatou medaili přiváží pilot Roman Mraček (Aeroklub Plzeň-Letkov) ze slovenské Prievidzy, kde včerejším vyhlášením vítězů skončil dvanáctidenní soutěžní maraton třetího ročníku FCC-Gliding 2010 (Flight Challenge Cup – Gliding) v bezmotorovém létání. Se ziskem 7182 bodů aktuální vicemistr Evropy Mraček “přelétal“ v kombinované třídě i trojnásobného vítěze celosvětové plachtařské Grand Prix a několikanásobného mistra světa a Evropy Poláka Sebastiana Kawu (7058 b.)

Stříbro pro české barvy vybojoval za 7096 bodů v klubové třídě junior Jan Louda (Ak Hodkovice). Prvenství si odvezl Gerard G Dale (7652 b.) do Velké Británie. Oba čeští medailisté jsou členy národní plachtařské reprezentace a jejich úspěch na letošním FCC slibuje další pokračování při červencovém 31. mistrovství světa v plachtění, jehož dějištěm bude právě Prievidza.

Výborně si vedli i další čeští reprezentanti, kteří ve stodvacetičlenném startovním poli v souboji s plachtařskou elitou z celého světa obsadili další čtyři místa v první desítce. V kombinované třídě získal páté místo Petr Koutný (Ak Křižanov, 6516 b.), osmý byl mistr Evropy Pavel Loužecký (Ak Přibyslav, 6159 b.) V klubové třídě čekal úspěch v podobě pátého místa Tomáše Jiřičného (Ak Hodkovice, 6941 b.), šestý byl Lumír Motyka (Ak Frýdlant, 6582 bodů).

V silné mužské konkurenci hájily české barvy i tři ženy. Z nich si nejlépe vedla juniorská posila ženského týmu, jednadvacetiletá Petra Papežíková (Ak Hranice), která na svých prvních velkých závodech obsadila s 4557 body devětadvacáté místo v klubové třídě.

Piloti během dvanácti soutěžních dní splnili devět disciplín. V nich stodvacítka plachtařů nalétala 126 368 km za 1850 hodin v klubové a 153 956 km za 2100 hodin v kombinované třídě. Na prievidzském letišti se bezmotoroví piloti vrátí od 3. do 18. července, kdy zde budou bojovat o tituly mistrů světa v neklapkových třídách. Klapkové třídy se v létě utkají na MS v maďarském Szegedu od 24. července do 8. srpna.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.